Hallitus ja toimihenkilöt
Hallitus vastaa killan jokapäiväisestä toiminnasta. Hallitus kokoontuu tarvittaessa noin kerran viikossa, ja tekee päätöksiä ajankohtaisista asioista sekä toiminnan järjestämisestä. Hallitus- ja toimihenkilövirkojen tehtävistä lisätietoja täältä.
Otamme mielellämme palautetta vastaan! Voit lähettää mielipiteesi käyttämällä palautelomaketta tai lähettämällä sähköpostia hallitukselle. Kaikki saatu palaute käsitellään luottamuksellisesti.
Hallituksen toimikausi on kalenterivuoden pituinen. Uusi hallitus (mukaan lukien toimihenkilöt) muodostetaan syksyllä vaalikokouksessa. Jos haluat olla seuraavana vuonna toiminnassa mukana, tarkkaile rekry-uutisia loka-marraskuussa.
Koko hallituksen tavoitat kerralla osoitteesta: mk-hallitus(at)list.ayy.fi Sähköpostiosoitteet muotoa etunimi.sukunimi@aalto.fi, ellei henkilön kohdalla toisin mainita.
Maanmittarikilta ei toimi pelkän hallituksen voimin, vaan suuren osan killan toiminnasta toteuttavat killan toimihenkilöt. Pienessä killassamme kaikki auttavat toisiaan ja yhdessä tekeminen on hauskaa!
Hallitus 2024
Toimihenkilöt 2024
Vastuutoimihenkilöt
Abivastaava: Netta Varonen
ISOvastaava: Laura Lehtiniemi
Killan entinen: Riina Timonen
Liikuntavastaavat: Emilia Suojärvi ja Olli Harju
Maakansallisbaletin taiteelliset johtajat: Ia Koivisto & Veera Eskelinen
Maisteri-ISOvastaava: Aatu Jäntti
Päälukkari: Akseli Uotila
Webbiwelho: Iida Liimatainen
Toimihenkilöt
Ohjelmajaosto
ApuIE:
Aava Uusitalo, Aldo Nieminen, Eedit Nissilä, Elias Hannula, Hanna Pasternack, Jesper Fagerlund, Nasra Hirsi, Nette Miettinen, Noora Koskela, Oskar Liljavirta, Vappu Marsio ja Vilja Lohi
Lukkarit:
Eero Hyytinen, Joel Leppänen, Joona Lipponen, Leo Vasara, Ninni Tähti, Otso Lattu, Otto Näsman ja Sakari Mäntynen
Lukkarikisällit:
Aatu Jäntti, Antti Karttunen, Ilkka Rantakokko, Joonas Häkli, Joonas Sinerkari, Karoliina Talvikangas, Noah Clarkeburn, Noora Permi, Oskar Liljavirta ja Senja Aaltonen
Vuosijuhlatirehtöörit:
Otto Sorvo & Vilma Puusaari
Fuksijaosto
ISO’t 2023-24:
Aapo Kivari, Aino Huttunen, Aino Parkkonen, Aku Jyläskoski, Alicia Stocchetti, Alisa Lehtonen, Alisa Mäkelä, Antti Karttunen, Antti Uusi-Marttila, Artturi Vänskä, Atte Häkkinen, Eeva Palonen, Elina Ylitalo, Emilia Suojärvi, Emmi Vieira, Essi Halonen, Essi Rissanen, Hilda Lintala, Ia Koivisto, Ida Menna, Iiris Mäkelä, Ilkka Rantakokko, Janne Toppi, Joni Pihlajaniemi, Joonas Häkli, Joonatan Roiha, Katja Luukkola, Laura Kärkkäinen, Laura Lehtiniemi, Leo Tavio, Maila Kataja, Maria Pelkonen, Markus Junno, Matias Iivonen, Matias Innamaa, Matias Kettunen, Matias Kuivasaari, Matilda Ojanpää, Melinda Nelimarkka, Netta Varonen, Noah Clarkeburn, Noora Permi, Olli Harju, Oskari Holmström, Otso Lattu, Pihla Markkanen, Pinja Tamminen, Saara Pellinen, Sanni Lepola, Sanni Palomäki, Sara Blomqvist, Senja Aaltonen, Siiri Kokko, Simo Piironen, Sofia Waris, Sonja Pasternack, Taavetti Lauha, Tinja Tiainen, Tuomas Maijala, Veera Eskelinen, Veikko Törmälehto, Veikko Väisälä, Vilma Kivelä, Vivian Brusila ja Väinö Pitkänen
Maisteri-ISOt 2023-24:
Riina Timonen, Juri Louhio, Otto Sorvo, Chris Commercon, Riku Putkinen, Anna Nurmes, Jouni Husso, Emma Aalto, Adele Raunu, Leevi Lindqvist, Robert Siljander, Anton Partanen, Leevi Kotilainen, Markus Hartikainen, Vilma Puusaari, Tiia Kangas, Milla Sorsimo ja Joona Lipponen
Opintojaosto
Alumnivastaavat:
Atte Häkkinen
Abulaiset
Aava Uusitalo, Akseli Uotila, Aku Jyläskoski, Anni Karlsson, Atte Häkkinen, Caisha Khalaf, Eeva Palonen, Emmi Vieira, Eveliina Valo, Iiris Kähkönen, Jenna Sirén, Joona Lipponen, Maria Pelkonen, Nasra Hirsi, Noora Koskela, Olli Johansson, Panu Laakso ja Simo Piiroinen
Hallinnon opiskelijaedustajat (hallopedit):
Aatu Jäntti, Akseli Uotila, Daniel Guzman Monet, Linnea Mikkola, Noah Clarkeburn, Otto Sorvo, Riina Timonen ja Saska Kolehmainen
Sisäjaosto
Monttutontut:
Ida Menna, Jenna Sirén, Noora Koskela, Panu Laakso & Sonja Pasternack
Häirintäyhdyshenkilöt:
Iida Liimatainen, Iiris Juntunen, Joonas Häkli, Ninni Tähti, Saana Neulasalmi ja Vivian Brusila
Viestintäjaosto
Graafikot:
Anna Nurmes, Daniel Guzman Monet, Elisabeth Rancken, Ida Menna, Iida Liimatainen, Iiris Juntunen, Katja Riesen, Maisa Pousar, Markus Hartikainen, Milla Hyttinen, Noora Koskela, Noora Permi, Priska Viljakainen, Sakari Mäntynen, Simo Piiroinen ja Vilja Lohi
Kuvaajat:
Akseli Uotila, Iiris Kähkönen, Joona Lipponen, Katja Riesen, Maisa Pousar, Markus Hartikainen, Noah Clarkeburn, Noora Permi ja Vilja Lohi
Somevastaavat:
Daniel Guzman Monet, Iiris Juntunen & Nasra Hirsi
Webbiapurit:
Anna Nurmes, Daniel Guzman Monet, Noah Clarkeburn, Onni Nurkka, Saska Kolehmainen ja Tommi Alajoki
Toimittajat:
Aapo Kivari, Aatu Jäntti, Akseli Uotila, Antti Karttunen, Daniel Guzman Monet, Elias Hannula, Elias Suomi, Emma Onnela, Emmi Vieira, Hanna Raivio, Ida Menna, Iiris Kähkönen, Ilkka Rantakokko Jenna Sirén, Joonas Sinerkari, Jouni Husso, Kalle Hagfors, Karoliina Talvikangas, Katja Riesen, Maija Joensuu, Markus Hartikainen, Milla Hyttinen, Nasra Hirsi, Nette Miettinen, Noah Clarkeburn, Noora Koskela, Noora Permi, Otto Sorvo, Paavo Kuomanen, Priska Viljakainen, Riku Putkinen, Sakari Mäntynen, Sandra Karisalmi, Sara Blomqvist, Siiri Kokko, Simo Piironen, Sonja Kahri, Taavetti Lauha, Vappu Marsio ja Vivian Brusila
Ulkojaosto
Excuvastaava:
Anni Karlsson
Yrityssuhdesihteerit:
Aulis Korva, Maria Pelkonen ja Oskari Holmström
Liikuntatutorit:
Anna Nurmes, Atte Häkkinen, Eemil Koskinen, Ida Menna, Joni Pihlajaniemi, Juho Ikonen, Julie Kurumaa, Katja Luukkola, Maria Pelkonen, Melinda Nelimarkka, Olli Johansson, Oskari Holmström, Paulina Nurmo, Sanni Palomäki ja Toman Hairetdin,
MAIK-vastaavat:
Elina Ylitalo & Noah Clarkeburn
Hupisuunnittelijat:
Aapo Kivari, Alisa Lehtonen, Elina Ylitalo, Juuli Väätäinen ja Simo Piiroinen
Ulkoexcutirehtöörit:
Joonas Sinerkari & Sakari Mäntynen
RIL-TEK-yhdyshenkilö:
Oskar Liljavirta
Muut
Toiminnantarkastajat:
Otto Näsman (varalla: Joona Lipponen)
Pinja Salo (varalla: Aatu Jäntti)
Maakansantietäjät:
Aatu Jäntti, Joel Leppänen, Joona Lipponen, Leo Vasara, Markus Hartikainen, Otto Näsman, Pinja Salo ja Vilma Puusaari