Kandifuksille
Tervetuloa kaikki uudet Kestävien yhdyskuntien (KEY) sekä kiinteistötalouden ja geoinformatiikan (KIG) opiskelijat!
Me, Jenna ja Elias, olemme teidän fuksikapteeninne, ja toimimme uusien opiskelijoiden oppaina ISOjen ja muiden vanhempien opiskelijoiden avustuksella. Meihin voi olla matalalla kynnyksellä yhteydessä opiskeluun tai opintojen aloittamiseen liittyvissä asioissa!
Tästä linkistä pääset lukemaan vuoden 2025 Apustinta, eli Maanmittarikillan fuksiopasta. Apustin postitetaan elokuussa myös paperisena lehtenä suoraan kotiovellesi! Apustimen kautta pääset myös liittymään teille suunnatuille Telegram-kanavoille, joille pyrimme viestimään kaiken uusille opiskelijoille olennaisen tiedon. Siispä lukemalla Apustimen sekä seuraamalla Telegramissa MK Fuksitiedotuskanavaa ja liittymällä Mittarifuksit 2025 -ryhmään saat varmasti kaiken olennaisen tiedon opintojesi aloittamiseen liittyen!
Suosittelemme lataamaan seuraavat sovellukset jo valmiiksi helpottamaan orientaation aloitusta:
Telegram on viestintäsovellus, joka on laajassa käytössä opiskelijoiden keskuudessa. Telegramin saa ladattua älypuhelimelle, sekä tietokoneelle ja sitä voi käyttää myös selaimessa. Se toimii killan virallisena tiedotus- ja viestintäkanavana, ja sieltä löydät kaiken tarvittavan tiedon koskien tulevia tapahtumia ja aktiviteetteja.
Aalto Space on sovellus, josta näet kaikki Otaniemen kampuksen opiskeluun tarkoitetut tilat. Sovelluksella voit varata tiloja omaan käyttöön tai sen avulla voit navigoida itsesi oikeaan luentosaliin ensimmäisenä päivänä.
Terveisin,
fuksikapteenisi

Jenna Sirén
0440110613
jenna.siren (ät) aalto.fi
telegram @JMTSiren

Elias Hannula
0407747294
elias.hannula (ät) aalto.fi
telegram @eliashann